Prirodni laksativi

Postoji mnogo različitih vrsta laksativa, a postoje čak i prirodni laksativi koje možete koristiti da biste se riješili zatvora bez pribjegavanja jakim kemikalijama koje se nalaze u većini drugih laksativa. Evo kako koristiti prirodne laksative da izliječite zatvor i spriječite ga da se vrati.

Važnost vlakana

Vlakna pomažu da se stvari glatko kreću kroz vaš probavni trakt. Topiva vlakna, koja se otapaju u vodi, tvore tvar nalik gelu koja smanjuje glad i može spriječiti skokove šećera u krvi. Ako imate zatvor, pokušajte jesti najmanje 20 grama vlakana svaki dan. Dobri izvori uključuju mahunarke, cjelovite žitarice, orašaste plodove i sjemenke.

Vrste vlakana

Iako vlakna tehnički nisu laksativ, ona pomažu stimulirati proces eliminacije tvari iz vašeg tijela i, kao rezultat, mogu pomoći u smanjenju zatvora. Kada jedete hranu bogatu vlaknima (kao što su voće, povrće i cjelovite žitarice), ovi se složeni ugljikohidrati tijekom probave razgrađuju u jednostavne šećere. Vlakna pomažu bržem kretanju ovih šećera kroz vaš probavni trakt – pomažu vam da se osjećate sitima prije nego da konzumirate rafinirane ugljikohidrate poput bijelog kruha. Dodatni bonus? Pokazalo se da prehrana bogata vlaknima smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i određenih vrsta raka. Dobri izvori uključuju: grah, mahunarke, orašaste plodove i sjemenke; cjelovite žitarice poput smeđe riže ili kvinoje; svježe voće kao što su jabuke ili kruške; lisnato zelje poput špinata ili kelja; korjenasto povrće kao što su slatki krumpir ili mrkva; bobičasto voće kao što su kupine ili maline; agrumi kao što su naranče ili grejp.

Što još trebate znati

Ako patite od zatvora, to je vjerojatno zato što vaša prehrana sadrži premalo vlakana. Ako ustanovite da vaš plan obroka nije dovoljan za ublažavanje zatvora sam po sebi, razmislite o tome da svojoj prehrani dodate prirodni laksativ. Ovi suplementi dolaze u različitim oblicima – kao što su kapsule ili prah – i često sadrže sastojke poput sene i ljuske sjemenki psyllium. Također možete koristiti biljne čajeve kao što je čaj od korijena maslačka za poticanje pražnjenja crijeva. Važno je napomenuti da ove vrste proizvoda mogu uzrokovati nuspojave, kao što su proljev i grčevi; ako osjetite ove simptome, posavjetujte se sa svojim liječnikom i odmah prestanete koristiti.

Hrana bogata vlaknima

Ako se borite s zatvorom, možda je vrijeme da se ozbiljno posvetite povećanju unosa vlakana. Hrana bogata vlaknima koju odaberete može napraviti veliku razliku u ublažavanju i sprječavanju zatvora. Neke opcije bogate vlaknima uključuju grah, leću, zobene pahuljice i cjelovite žitarice poput smeđe riže. Ove namirnice također su bogate sadržajem vode, što pomaže povećati dnevni unos tekućine. Pijenje puno vode jednostavan je način da se vaš probavni sustav pravilno radi.

Biljni laksativi koje možete isprobati već danas

Senna, lanene sjemenke, korijen maslačka, korijen rabarbare i aloe vera neki su prirodni laksativi koje možete isprobati danas. Senna je jedan od najpopularnijih biljnih laksativa koji se koristi od 300 godina prije Krista. To je biljka koja dolazi iz višegodišnjih grmova u Africi i Aziji. Biljka senna ima tri vrste: Senna alexandrina sa žutim cvjetovima, Senna alata s bijelim cvjetovima i Senna occidentalis s crvenim cvjetovima. Sve ove biljke sadrže antrakinon glikozide koji su zaslužni za njegovo laksativno djelovanje.

Senna djeluje tako da uvlači vodu u debelo crijevo što omekšava vašu stolicu. To vašem tijelu olakšava uklanjanje otpada kroz pražnjenje crijeva. Međutim, ako uzmete previše sene ili je koristite predugo, ona zapravo može dehidrirati vaše tijelo umjesto da vam pruži olakšanje od zatvora. Također, ako imate srčanu ili bubrežnu bolest, razgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja sene jer bi to moglo pogoršati ova stanja.

Važno je zapamtiti da biljni laksativi nisu zamjena za hranu i piće bogatu vlaknima. Treba ih koristiti samo kao posljednje sredstvo kada sve druge metode ne uspiju. Na primjer, pokušajte piti puno vode tijekom dana (oko osam čaša) i jesti više hrane bogate vlaknima poput voća i povrća prije upotrebe laksativa.

Prirodni lijekovi za ublažavanje boli

  • Ulje paprene metvice – mentol u ulju paprene metvice može biti izvrstan način da brzo i učinkovito ubijete bol. Pomiješajte jedan dio ulja s dva dijela vode, a zatim poprskajte izravno na problematično područje. Ipak, pazite da to ne radite prečesto, jer će vam ulje paprene metvice vjerojatno isušiti kožu.
  • Epsom sol – koliko god čudno zvučalo, kupke s Epsom soli mogu biti nevjerojatno učinkovite u ublažavanju bolova u mišićima. Dodajte oko pola šalice Epsom soli u svoju kadu i potopite se! Samo pazite da koristite soli bez mirisa kako ne biste zabrljali svoju kadu.
  • Čaj od đumbira – Đumbir je poznat po svojim snažnim protuupalnim svojstvima, što ga čini izvrsnim lijekom za bolove u zglobovima. Jednostavno skuhajte si šalicu čaja od đumbira koristeći svježi đumbir korijen, ili kupite gotove vrećice u većini trgovina zdrave hrane.
  • Čaj od kamilice – Još jedan klasični kućni lijek, čaj od kamilice koristi se tisućama godina za liječenje svih vrsta bolesti. Posebno dobro djeluje na želučane probleme poput probavne smetnje i proljeva. Također možete piti čaj od kamilice prije spavanja ako imate problema sa spavanjem – sadrži spojeve koji pomažu smiriti vaš um i tijelo nakon dugog dana.
  • Jabučni ocat – Jabučni ocat je još jedan prastari lijek u koji se ljudi zaklinju. Možete ga piti direktno ili umiješati u druga pića poput soka od jabuke. Ako umjesto toga želite isprobati ACV kapsule, najprije razgovarajte sa svojim liječnikom; oni bi ih mogli preporučiti umjesto tekućine jer su lakši za vaš probavni sustav.
  • Kurkuma – Ovaj popularni začin dolazi od korijena sličnog đumbiru, ali ima snažniji učinak kada je u pitanju ublažavanje boli.

Fotografija: pexels.com

Previous post Zašto koristiti kolagen?
Next post Endometrioza, tiha bolest koja pogađa žene